Pro sociálně slabší je určen příspěvek na bydlení. Možná na něj máte nárok, aniž byste o tom věděli. Bylo by škoda tuto malou finanční pomoc nevyužít.
Příspěvek na bydlení pomáhá osobám s nízkými příjmy zvládnout zaplatit výdaje spojené s bydlením a nájmem, jeho výše dosahuje několika stokorun až tisícikorun měsíčně. Kdo má na příspěvek nárok? Rodina či jednotlivec, jestliže jejich náklady na bydlení přesahují 30 % čistých příjmů. Na území Prahy je tato hranice vyšší, konkrétně 35 %.
Co vše se započítává do nákladů na bydlení? Nájemné, náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, výdaje za elektřinu, plyn, vodné, stočné, vytápění a odvoz komunálního odpadu. Bydlet musíte na základě kupní či nájemní smlouvy v bytech vlastních, pronajatých nebo družstevních.
Žádost o tento příspěvek se podává na krajské pobočce Úřadu práce. Předložit musíte vyplněný formulář žádosti, průkaz totožnosti, doklad o výši nákladů na bydlení, nájemní smlouvu, doklad o výši čtvrtletního příjmu a u dětí do 15 let i jejich rodný list.
Ve výši příspěvku hraje roli počet osob žijících v předmětném bytě i velikost obce. Orientační výše se dá vypočítat snadno. Od svých měsíčních nákladů na bydlení odečteme 30 % svého měsíčního příjmu (v Praze 35 %).
Od roku 2015 není příspěvek na bydlení nijak časově omezen jako v minulosti. Dosáhnout na něj mohou nejen domácnosti s nízkým příjmem, ale i senioři nad 70 let a postižení lidé bydlící ve speciálně upravených bytech.
Tento web má pouze informativní charakter. Provozovatel stránek neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry.
Tento web má pouze informativní charakter. Provozovatel stránek neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry.